Blokowanie reklam na iPhonie…

Blokowanie reklam na iPhonie i iPadzie jest możliwe w następujący sposób:

A) Dodatek blokujący do Safari – AdGuard (link do App Store), z tym że każdy taki bloker ma ograniczenie do 50.000 reguł filtra i został podzielony na sekcję, by zminimalizować to ograniczenie.

Po pobraniu należy przejść do: „Ustawienia” iOS – „Safari” – „Blokady zawartości” i aktywować wszystkie sekcje.

Zalecane aktywowanie najstępujących list w aplikacji:
1. Blokowanie reklam – Podstawowy filtr AdGuard
2. Prywatność – Filtr elementów szpiegujących AdGuard
3. Widżety społecznościowe – Filtr mediów społecznościowych AdGuard
4. Elementy irytujące – Filtr irytujących elementów AdGuard
5. Specyfikacje językowe (wliczają się w sekcję blokowania reklam) – EasyList Polish, Official Polish filters for Adblock, uBlock Origin & AdGuard, Polskie Filtry elementów Irytujących

B) Przez szyfrowany DNS – wraz z aktualizacją do iOS 14 nie jest wymagane stosowanie VPN. Używam w tym celu nextDNS (link normalny, link polecony) i poniżej podam jego szybką, uproszczoną konfigurację jakiej używam.

W zakładce „prywatność” możemy aktywować nastepujące listy: Lista blokowania reklam i elementów śledzących od NextDNS, AdGuard DNS filter, CertyficateIT. Dla bardziej zaawansowanych polecam aktywację notracking, oisd i blokowanie natywne (wymaga czasami dodawania do dozwolonych).

W zakładce „bezpieczeństwo” warto włączyć: Blokuj nowo zarejestrowane domeny (NRD). Domyślne ustawienie „Źródła informacji o zagrożeniach” zawiera w sobie m.in. filtry KAD oraz listę CERT Polska, co stanowi dobrą ochronę w polskiej cyberprzestrzeni dla osób mniej technicznych + zawiera technologię bezpiecznego przeglądania Google.

W zakładce ustawienia warto włączyć: stronę blokowania (wyświetla monit o zablokowaniu strony i podaje, które listy za to odpowiadają), zwiększenie pamięci podręcznej oraz spłaszczanie CNAME.

Kolejnym krokiem jest finalne pobranie ustawień w zakładce „konfiguracja” -> „przewodnik po instalacji” -> „iOS” -> „Zaawansowane. Profil konfiguracji”, który kieruje nas na stronę apple.nextdns.io. W przypadku aktywowania „strony blokowania” dodatkowo w zaawansowanych na wspomnianej stronie aktywuje się opcje „Trust NextDNS Root CA”.

Instalacja po pobraniu przebiega w ustawieniach, zgodnie z instrukcją. Po podaniu kodu zmiany zostaną zastosowane.

pokaż spoiler Wersja darmowa jest do 300.000 domen miesięcznie i jest wystarczająca dla 3 urządzeń. Jeśli limit zostanie przekroczony, domeny będą dalej rozwiązywane, ale bez blokowania.

#apple #ios #iphone #ipad #technologia #prywatnosc #bezpieczenstwo #cyberbezpieczenstwo #security #phishing #scam #fraud #oszukujo #oszustwo #reklamy #adblock #adguard #ublock #nextdns #safari #internet

Powered by WPeMatico